Neprejde deň, aby ste sa od vášho dieťaťa nedozvedeli, čo vyviedli deti v škôlke, alebo čo spravila jeho sestra? Žaluje dokonca aj na vás? Dajte pozor, aby si vaše dieťa tento zvyk neprenieslo aj do dospelosti. Žalovanie je spoločný jav pre všetky deti. Častejšie sa však prejavuje u jedináčikov. Vychovávajú ich v dvoch extrémoch: príliš prísne alebo voľne. Ak deti majú súrodenca, naučia sa rýchlejšie pochopiť toho druhého, pochváliť ho, poďakovať, alebo počúvať iný názor.
Prečo deti žalujú? Je to spôsob, ako sa vyhnúť trestu, neúspechu, alebo, naopak, strhnúť pozornosť rodičov na vlastnú stranu. Stanovte doma pravidlá a buďte prísna pri ich dodržiavaní. Od detí však nemôžete chcieť to, čo sama nerobíte. Teda ani vy by ste nemali nikdy a na nikoho žalovať. O trochu komplikovanejšie je rozdeliť svoju lásku a pozornosť medzi dve alebo tri deti. Dôvodom na žalovanie totiž často býva súrodenecká žiarlivosť. A to dokáže už dvojročné dieťa! Stačí, ak do rodiny pribudol nový člen. Nie je jednoduché naučiť sa deliť o rodičov a vzdať sa svojho jedinečného postavenia.
Vaše dieťa môže začať žalovať aj pri nástupe do materskej alebo základnej školy, či v období puberty. Vtedy deti nevidia chybu v sebe, ale vo všetkom naokolo. Žalovanie je vlastne akési volanie SOS. Dôležité je dať svojmu dieťaťu pocit bezpečia. A to by sa malo stať už v prvých rokoch života. Len tak bude schopné rozvíjať svoju sebadôveru a naučiť sa vyniknúť inak ako tým, že bude hľadať chybu v iných a bude na nich žalovať.
—————